Закарпатська Ужгород
Назва: Гербарій Ужгородського національного університету
Акронім: UU
Установа: Ужгородський національний університет
Адреса: вул. А. Волошина 32, Ужгород, Закарпаття, 88000
Телефон: +38(0312)232354
Факс: +38(0312)232354
e-mail: kafbotuniv.uzhgorod.ua
Сайт:
Рік заснування: 1947
Кількість зразків: 107 100
Наявність типових зразків: Наявні
Географічна спеціалізація: Україна (Карпати, Притисянська низовина)
Основні колектори: М. Бедей, Р. Кіш, В. Комендар, В. Крічфалушій,

А. Маргіттай, С. Фодор, Е. Товт

Цінні колекції: Гербарії Л. Вагнера та А. Маргіттая
Обмінний фонд: Наявний
Куратор гербарію: Сабадош Василь Іванович, к.б.н., доцент кафедри

ботаніки; Кіш Роман Я., науковий співробітник Науково-дослідної

лабораторії охорони природних екосистем

Штат: За гербарієм закріплена штатна одиниця лаборанта
Про гербарій: Гербарій кафедри ботаніки Ужгородського національного університету закладено в 1947 р., коли з ініціативи першого завідувача кафедри ботаніки-ембріолога Х. Руденка (1901-1962) була створена спеціальна дослідницька група для вивчення флори Закарпаття та розпочато формування флористичного напрямку досліджень в новоствореному університеті. До групи, серед найперших завдань якої була гербаризація та визначення рослин, ввійшли вчитель середньої школи С. Фодор, директор ботанічного саду, відомий в краї натураліст В. Грабарь, лаборант О. Резниченко та студенти (майбутні викладачі університету) Й. Чернекі, І. Бубряк, З. Пердук (Фодор, 1995). Саме цими дослідниками були здійснені перші збори та закладений фундамент гербарію. Для С. Фодора (1907-2000) флористичні дослідження згодом стають справою життя – його роботою та хобі, темою його кандидатської та докторської дисертацій, численних публікацій та, врешті, узагальнюючої монографії «Флора Закарпаття». Впродовж багатьох років – практично до останніх днів – він був беззмінним куратором гербарію. За його участі та керівницва, разом з проф. В. Комендарем, здійснювались численні експедиції в різні частини Українських Карпат, під час яких проводились збори та гербаризація рослин. Серед важливих колекторів варто згадати невтомного трудівника, великого знавця флори завідувача лабораторіями Е. Товта (1925-2009), через руки якого пройшла більшість зразків гербарію. За пізніших часів значний вклад у поповнення колекції внесли працівники кафедри к.б.н. М. Бедей та, вже у 1980-і роки, В. Крічфалушій. Важливим джерелом збільшення гербарних фондів стали збори та колекції студентів-дипломантів, що досліджували рослинний покрив різних регіонів Закарпаття. На жаль, вже з кінця 1980-х років поповнення гербарію майже припинилось. І лише в останні роки зусиллями молодшої генерації ужгородських ботаніків – Р. Кіша, А. Мигаля, Є. Андрик, Г. Буднікова, Л. Фельбаби-Клушиної знову розпочаті дослідження флоро-ценотичного різноманіття краю та накопичений чималий гербарний матеріал, хоча і переважна більшість зборів на сьогодні ще не інсерована до головної колекції.

На сьогодні гербарій Ужгородського національного університету нараховує 107 000. Гербарій укладено за системою А. Тахтаджяна. Окремо зберігаються іменні колекції Л. Вагнера та А. Маргіттая та експедиційні збори з інших регіонів. Особливої уваги заслуговує колекція екзотів Закарпаття. Більша частина наукового гербарію каталогізована – наявна картотека. Розпочато створення комп’ютерної бази даних (у програмному середовищі BRAHMS).

У географічному відношенні колекція UU охоплює, головним чином, територію Українських Карпат та Притисянської низовини і сьогодні є найповнішим зібранням гербарію флори Закарпаття та одним з важливіших колекцій по флорі української частини Карпатської системи. Зокрема, в гербарії зберігаються зразки багатьох видів аборигенної флори, не представлені в жодному іншому вітчизняному гербарії. Серед таких особливо варто відзначити гербарні збори видів, що сьогодні вже втрачені та значаться як зниклі в Україні у природі.

Крім головної колекції наявні численні експедиційні збори з інших регіонів України (зокрема, Поділля, Криму, Причорномор’я), а також із Західних Карпат (Словаччина), Південних та Східних Карпат Румунії, Кавказу, узбережжя Білого моря, Камчатки та ін.

В гербарії UU зразки та етикетки вільно укладені в подвійні аркуші паперу (гербарні сорочки) різної якості – від тонкого цигаркового до цупкого обгорткового чи глянцевого крейдяного паперу. Розміри сорочки 30 х 42 см. Окремі зразки за допомогою паперових смужок змонтовані на гербарні аркуші з білого крейдяного паперу або напівкартону та поміщені в гербарні сорочки. Всі гербарні листи (аркуші) одного виду поміщені в окрему сорочку, на лицевій стороні якої у правому верхньому куті зазначено назву виду. Гербарні аркуші кількох видів одного роду або кілька родів (залежно від товщини) та кожна родина навіть з невеликою кількістю гербарних аркушів укладені в картонні сорочки з двома зав’язками. До цих сорочок підклеєні паперові смужки з переліком присутніх тут таксонів. Частина аркушів розміщені в картонних папках. Гербарні пачки зберігаються в спеціально виготовлених металевих негерметичних шафах, частина матеріалів знаходиться в дерев’яних шафах.

В фондах UU зберігаються дві історичні колекції – Л. Вагнера та А. Маргіттая. Колекція А. Маргіттая (1880-1939) що нараховує біля 2 000 зразків, сформована переважно з дублетів, які за клопотання проф. С. Фодора в 1966 р. були передані в дар Ужгородському університету з Угорського природознавчого музею АН Угорщини в м. Будапешт (тут зберігається переважна частина зборів А. Маргіттая). Колекція Л. Вагнера (1815-1888) передана 30 липня 1966 р. з фондів Закарпатського краєзнавчого музею (Біланич та ін., 2010). Вона містить пераважно збори, отримані по обміну з Цетральної Європи (зокрема, зразки рослин з Альп) та Південної Європи (Піренеї), а також нараховує кілька десятків власних зборів дослідника. Крім того, в колекції присутні окремі зразки зборів відомого ужгородського натураліста Іштвана Лаудона (1862-1924).

Гербарні колекції UU широко використовуються в наукових працях українських і закордонних спеціалістів, що відображено в низці публікацій та матеріалах численних вітчизняних та закордонних наукових форумів.

  Р. Кіш
Література: Біланич М.М, Делеган М.В., Рішко А.А. Натуралістичні дослідження доктора Іштвана Лаудона // Два сторіччя дослідження рослинного покриву Карпат. Матеріали міжнародної наукової конференції, присвяченої 130-річчю від дня народження Антонія Маргіттая (16-18 вересня 2010 р., мм. Мукачево-Берегово). – Ужгород: Карпати, 2010. – С.32-39.

Сабадош В.І. До вивчення поширення в Закарпатті видів відділу Polypodiophyta // Так само. – С. 175-180.

Фодор С.С. Гебарій Ужгородського державного університету // В кн..: Гербарії України. – К., 1995. – С. 64 – 67.

Index Herbariorum. Part I. The Herbaria of the World. Ed.9. (Editors: Patricia K. Holmgren, Noel. H. Holmgren, Lisa C. Barnett). – Bronx; New York, 1990. – P. 344.