Київська Київ
Назва: Палінотека Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України
Акронім: KW-P
Установа: Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України
Адреса: вул. Терещенківська, 2, м. Київ-1, 01601
Телефон: +38(044)3343539
Факс: +38(044)3344041
e-mail:
Сайт:
Рік заснування: 1930-ті роки
Кількість зразків: 1 109
Наявність типових зразків: Відсутні
Географічна спеціалізація: Україна, інші країни світу
Основні колектори: Р. Арап, О. Артюшенко, Л. Безусько, Д. Зеров, О. Карєва, Т. Каюткіна, О. Мартинюк, Г. Пашкевич, Л. Романова, В. Савицький, С. Сябряй, З. Цимбалюк, Н. Щекіна
Цінні колекції: Відсутні
Обмінний фонд: Формується
Куратор гербарію: Безусько Людмила Герасимівна, к.б.н., старший науковий

співробітник відділу систематики та флористики судинних рослин

Штат: Цимбалюк Зоя Миколаївна, к.б.н., старший науковий співробітник

відділу систематики та флористики судинних рослин

Про гербарій: Палінотека Інституту ботаніки – палінологічна колекція еталонних (постійних) препаратів пилку сучасних рослин почала створюватись в тридцяті роки минулого століття під керівництвом засновника української палінологічної школи з вивчення відкладів пізнього кайнозою Д. Зерова (1895-1971). Застосування новітнього в той час методу для вивчення історії флори та рослинності України – спорово-пилкового анализу, постійно потребувало вдосконалення прийомів для більш точного визначення пилкових зерен у викопному стані. Вже при проведенні перших спорово-пилкових досліджень відкладів верхнього плейстоцену та голоцену Д. Зеров приділяв значну увагу видовій ідентифікації викопних пилкових зерен. Він особисто зробив висновок про можливість видової ідентифікації пилку сосни та берези при проведенні палінологічних досліджень відкладів квартеру України (Безусько, 1998). На першому етапі свого існування палінотека була представлена окремими препаратами і використовувалась тільки як допоміжний матеріал для цілей спорово-пилкового аналізу.

Палінологічна колекція протягом останніх 80 років значно змінювала свій якісний та кількісний склад в залежності від вимог які ставилися до неї (Сябряй, Романова, 1988; Савицький, 2002). За час свого існування її фондами опікувалися Д. Зеров, О. Артюшенко, Н. Щекіна, Г. Пашкевич, О. Карєва, Р. Арап, Л. Безусько, С. Сябряй, Т. Каюткіна, Л. Романова, О. Мартинюк, В. Савицький, З. Цимбалюк. Зараз ведення та поповнення палінотеки проводиться с. н. с., к. б. н. Л. Безусько та с. н. с., к. б. н. З. Цимбалюк (куратор Л. Безусько).

Палінологічні препарати на відміну від гербарних зразків мають термін зберігання. Тому починаючи з 2005 року палінотека, змінивши місце локалізації (переїхала до приміщення по вул. Терещенківській 2), провела ревізію фондів і перейшла на нові стандарти формування колекції.

Основним напрямком в роботі палінотеки сьогодні є створення нової спеціалізованої паліноморфологічної колекції препаратів як для цілей систематики, так і спорово-пилкового аналізу. Важливо наголосити, що такі цілеспрямовані паліноморфологічні дослідження проводяться на рівні світлової та сканувальної електронної мікроскопії. На цій основі з урахуванням сучасних вимог до колекцій такого типу почалося формування палінотеки. Іншими словами, було принципово змінено напрямки формування колекції та суттєво розширено галузі її застосування. На даний час палінотека є базовою при проведенні палеопалінологічних, паліноморфологічних, актуоботанічних досліджень.

На сьогодні колекція KW-P складається з 1 109 постійних препаратів 371 виду судинних рослин (548 зразків). Серед них матеріали з родин Chenopodiaceae (З. Цимбалюк), Plantaginaceae (З. Цимбалюк), Linaceae (О. Оптасюк), Lentibulariaceae (З. Цимбалюк), Scrophulariaceae (З. Цимбалюк, О. Перегрим) та ін. Етикетування еталонних препаратів зроблено за єдиним стандартом.

З урахуванням нових принципів формування палінотеки продовжується, розпочата в 1979 за ініціативою Л. Безусько (Сябряй, Романова, 1988), робота по створенню спеціальних (тематичних) колекцій для цілей спорово-пилкового аналізу. На даний час З. Цимбалюк та Л. Безусько таку колекцію створено для деяких представників культурної та бур’янової флори України.

Крім препаратів виготовлених за сучасними вимогами, в палінотеці є еталонні препарати, що сьогодні мають лише історичне значення і наочно демонструють стандарти роботи попередніх років. Ця найстаріша частина колекції була створена тільки як довідкова для цілей спорово-пилкового аналізу відкладів пізнього кайнозою України, коли ще не ставилися завдання по її використанню для цілей систематики. Певною мірою це обумовило деякі методичні недоліки старої колекції та невідповідність принципів її побудови сучасним вимогам. Наприклад, у більшості випадків постійні препарати містять недостатні дані етикеток (найчастіше – лише назва виду, або ж назва та місце або рік збору), без посилання на гербарні зразки (voucher specimens). Тому зараз немає можливості у разі потреби перевірити визначення рослин, на основі яких виготовлялися препарати. На даному етапі невелика частина історичної колекції проходить відбір та інвентаризацію. Передбачається, що на прикладі цієї невеличкої колекції старих препаратів можна буде наочно показати деякі історичні етапи формування палінотеки.

Важливою складовою роботи KW-P є комп’ютерна обробка отриманих паліноморфологічних матеріалів (база даних опрацьованих зразків, цифрова обробка фотографічних зображень пилку та ін.). Дані про усі опрацьовані зразки пилку зберігаються в електронному та паперовому (роздрукованому) вигляді.

На даний час в палінотеці розпочато роботу над створенням обмінного фонду постійних препаратів.

Фонди палінотеки широко використовуються для наукової роботи та при підготовці студентами вузів курсових, бакалаврських та магістерських робіт в галузі палеопалінології та паліноморфології.

  Л. Безусько, З. Цимбалюк
Література: 1. Гербарiй Iнституту ботанiки НАН Укра?ни KW /За ред. Л. I. Крицько?, С. Л. Мосякiна/. – Ки?в, 2002. – 142 с.

2. Сябряй С.В., Романова Л.С. Палінотека лабораторії палеоботаники Институту ботаники ім. М.Г. Холодного АН3. Шиян Н.Н. Национальный гербарий Украины (KW): современное состояние и перспективы // Проблемы изучения растительного покрова Сибири. III Международная конференция посвященная 120-летию Гербария им. П.Н. Крылова Томского государственного университета (16-18 ноября 2005 г.). – Томск, 2005. – С. 44-45.